Loading...

Hakkımızda

Anasayfa  /  Hakkımızda

PLATECH

Firmamız 2007 yılında İstanbul'da kurulmuştur. Ana iştirak konusu plakalı eşanjörler başta olmak üzere ısı transfer ekipmanlarının üretimi ve satışı olup, 2010 yılından bu yana ısı transferi konusunda Dünyaca ünlü API Heat Transfer firmasının ve aynı zamanda API'nin bünyesinde bulunan Almanya merkezli API Schmidt-Bretten GmbH Co. KG firmasının Türkiye Genel Distribütörlüğünü yapmaktadır. Platek Makine Sanayi ve Ticaret Ltd Şti, özellikle plakalı eşanjör, borulu eşanjör ve graphite eşanjörleri ile ısıtma ve soğutma teknolojileri konusunda neredeyse tüm endüstri ve sektörlerde satış, yedek parça temin ve servis hizmeti vermekle birlikte diğer marka ürünler için de yedek parça ve servis hizmeti vermektedir.

Platek aynı zamanda sıvı transfer ekipmanları kapsamında santrifüj pompalarrotary pompalar ve twin screw pompalar konusunda hizmet vermektedir. Özellikle kimya, gıda ve ilaç endüstrilerinde başarılı ile kullanılan pompalarımız yüksek performansları ile göz doldurmaktadır.

Platek, tüm bunlarla birlikte özellikle içecek ve süt endüstrisi için plakalı ve borulu pastörizasyon sistemlerideaeratörlerCIP yıkama sistemlerisüt ölçüm ve hava ayırma sistemleri gibi gıda proses teknolojileri üretmekle birlikte komple anahtar teslim proje ve montaj uygulamaları konusunda da hizmet vermektedir.

Yüksek teknoloji ve kalite standartlarını ilke edinerek üretim ve satış faaliyetlerini sürdüren Platek, çevreye karşı olan sorumluluğunu da unutmadan en ucuzu değil, en iyi performans, uzun ömür ve en uygun fiyat ile tercih sebebi olmak istemektedir. 


Misyonumuz

Topluma ve çevreye saygılı, verimli, etkin ve yüksek sorumluluk bilinci içerisinde "Güvenilir, kaliteli ürünler ve projelerle yarınlara ulaşıp bir dünya markası olma" misyonu ile çalışmalarını sürdüren PLATEK, güçlü markası ile maksimum müşteri memnuniyetine odaklanmıştır.

Müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerine uygun, güvenilir ve yüksek kalitede ürün ve hizmetler sunarken, çevreye karşı sorumlu ve duyarlı olarak gelişimini sürdürmektedir.

Çalışanlarının güvenliğini ve kişisel gelişiminin ön planda olduğu çalışma ortamı içerisinde, müşteri odaklı, yenilikçi, lider, araştırmacı, verimli, girişimci ve dinamik öğeleri şirket kültürü olarak benimsenmiştir.


API Heat Transfer - API Schmidt-Bretten

API Heat Transfer is a global leader in the design and manufacture of a wide range of heat transfer technologies that service virtually every industrial market including food and beverage, dairy, compressors, air separation, chemical processing, mobile vehicles, power generation, pharmaceuticals, HVAC, and a wide variety of general industrial applications. 

(Our products are well-known for their innovative designs and exceptional quality. API Heat Transfer markets both standard units and custom designs to meet the individual requirements of our customers. We have a proud tradition of outstanding service to both OEM’s and End-Users. With manufacturing locations in U.S.A., Germany, England and China and sales support located around the world, API Heat Transfer offers best-in-class products with technically knowledgeable local support. We recognize that only through industry-leading innovation, strong technical support, exceptional customer service, and best-in-class quality.)


Jung Process System

Jung Process Systems: worldwide valued know-how in design and production "Made in Germany".

Since 2009, Jung Process Systems has been your specialist for hygienic twin screw pumps made of stainless steel and is available in this area for

  • Competent consulting
  • Individual solutions
  • Highest quality
  • Quick response and delivery times
  • Excellent delivery reliability

Packo

Starting in 1975, Packo Pumps has designed and constructed stainless steel pumps for various industries. Since this date, we have supplied more than 300,000 pumps and these for the most diverse applications.

The first pumps that were developed by us were destined for the dairy industry, so from the outset hygiene and cleanability were a basic requirement for Packo Pumps.

The use of stainless steel and the standard applying of an electrochemical surface treatment (electropolishing), find their origin here. These are two factors that make Packo pumps stand out even today. Diversification and deepening of knowledge have led to Packo Pumps being a market leader in various sectors today.


Kieselmann

The KIESELMANN FLUID PROCESS GROUP produces and develops process components and process plants for liquid media for the food, chemical and pharmaceutical industries.

We employ process engineers and beverage technologists in order to achieve an optimal process planning. Owing to innovative products, such as the aseptic valve series GEMBRA, we ensure reliability and safety to our customers for their production.

The confidence of many big brands is confirmation and incentive to us to keep on pursuing these goals.